Rewolucja przemysłowa dzisiejszych czasów

Rewolucja przemysłowa dzisiejszych czasów

Obróbka skrawaniem metali to nic nowego. Człowiek już bardzo dawno temu odkrył, że istnieje znacznie więcej sposobów na obróbkę materiałów, niż tylko tłuczenie w nie młotkiem. W przypadku metali nie było to oczywiście takie proste, ponieważ do ich skrawania potrzeba znacznie więcej siły, mocniejszych narzędzi i większej precyzji, niż jest to w przypadku drewna, a nawet kamienia.

Tym niemniej, działanie tego typu jest z nami już od dawna i uczymy się coraz lepiej pracować. Prawdziwą rewolucją była tutaj obróbka CNC, która zupełnie zmieniła branżę.

Ciągły ozwój technologii

Ręczna obróbka skrawaniem metali to proces trudny i wymagający bardzo dużej precyzji ze strony operatora. Kluczowe było tutaj doświadczenie oraz przyzwyczajenie do stosowania różnych technik.

Kiedy potrzebna była powtarzalność, często jedną rzecz produkowała jedna osoba, bo ktoś inny, nawet robiąc teoretycznie to samo, uzyskiwał minimalnie inny efekt, a to już było wielkim problemem niezależnie od tego, jaki rodzaj prac był konkretnie wykonywany. Nietrudno się domyślić, że coś takiego było wielkim ograniczeniem dla przemysłu i coś z tym trzeba było zrobić.

Historia najnowsza obróbki skrawaniem metali

XX wiek to już toczenie CNC, czyli ta sama praca, ale sterowana numerycznie. Zamiast ręki operatora jest ramię robota, który wykonuje zaplanowane czynności. Tak obróbka tworzyw sztucznych, jak i obróbka skrawaniem metali, stała się w pełni powtarzalna dzięki temu, że wyeliminowano z niej czynnik ludzki, przez co nie tylko podniesiono poziom precyzji, ale też wyeliminowano wszelkie błędy ludzkie. A te zawsze się pojawiają chociażby w minimalnych ilościach.

Redakcja