Kawa i jej właściwości prozdrowotne

Kawa i jej właściwości prozdrowotne

Kawa i jej właściwości prozdrowotne to dosyć kontrowersyjny temat, który wzbudza wiele emocji. Jeszcze kilka lat temu mówiło się, iż to właśnie kawa jest odpowiedzialna za wiele chorób (na przykład nadciśnienie czy problemy z sercem). Dzisiaj już wiemy, iż kawa pita w umiarkowanych ilościach nie pogarsza stanu zdrowia, ale wpływa na organizm w sposób pozytywny. Warunek jest jeden – kawa musi charakteryzować się wysoką jakością.

Dlatego też decydując się na jej zakup warto sprawdzić, czy producent kawy lub palarnia kawy posiada w swojej ofercie dobre jakościowo gatunki tego napoju. A takim dobrym produktem jest na pewno kawa 100% Arabica, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. 

Prozdrowotne składniki kawy

Podstawowym składnikiem kawy – i to obojętnie czy jest to kawa Specialty, kawa Blend czy też kawa Single Origin – jest kofeina, która odpowiada za jej właściwości pobudzające. Substancja ta może mieć pozytywny wpływ na organizm w postaci podniesienia koncentracji, poprawienia nastroju czy usprawnienia pracy mózgu. Ale to nie wszystko.

Oprócz kofeiny kawa zawiera też witaminę PP, polifenole, kwasy organiczne, garbiki, węglowodany, proteiny, lipidy, związki mineralne i witaminy z grupy B – czyli substancje, które pozytywnie działają na ludzki organizm. Oczywiście nie każda kawa posiada takie same i w takich samych ilościach wyżej wymienione związki, gdyż jest to uzależnione od jej gatunku, gleby, sposobu uprawy czy metod jej wytwarzania.

Kawa a ewentualne choroby

Jeszcze kilkanaście lat temu kawa była oskarżana o wywoływanie lub przynajmniej nasilanie objawów chorobowych w przypadku takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie bądź choroby neurologiczne, sercowe lub nawet nowotworowe. Dzisiaj wiemy, że nie jest to prawdą. Co więcej – kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona, ogranicza choroby układu krążenia i obniża ryzyko wystąpienia nowotworów wątroby i jelita grubego. Zatem żadne badania nie potwierdziły, iż w przypadku tych schorzeń kawa przyczynia się do ich wystąpienia lub pogłębienia. 

Kawa poprawia nastrój, dodaje energii i przede wszystkim świetnie smakuje. Warto pić ją na zdrowie. Jednak warto wybierać dobre jakościowo gatunki, których duży wybór jest dostępny w palarni.

Redakcja