Obróbka CNC – na czym polega i jakie są jej zalety?

Obróbka CNC – na czym polega i jakie są jej zalety?

Obróbka tworzyw sztucznych metodą CNC (z angielskiego Computerized Numerical Control) to jedna z najnowocześniejszych metod obróbki wykorzystywana we współczesnych przedsiębiorstwach. Jej zalety dostrzeżono już wiele lat temu i od tego czasu stała się ona stałym elementem procesu produkcyjnego. Czym jest obróbka CNC i jakie są jej zalety

Obróbka CNC – na czym polega?

Obróbka skrawaniem metali to sterowanie urządzeniami numerycznymi za pomocą komputera. W praktyce proces ten dzieli się na trzy podstawowe etapy: projektowanie komputerowe, przetwarzanie tego projektu oraz wykonanie zaprojektowanego elementu.

I to właśnie na tym ostatnim etapie wykorzystywana jest obróbka CNC, do której najczęściej wykorzystuje się specjalne maszyny (takie jak tokarki lub frezarki). Jednocześnie należy wspomnieć o tym, iż do takiej obróbki wykorzystywane są nowoczesne programy komputerowe, które sprawiają, iż cały proces jest bardzo dokładny i precyzyjny.

Podstawowe zalety obróbki CNC

Procesy obróbki tworzyw sztucznych metodą CNC (i to zarówno frezowanie, jak i toczenie CNC) charakteryzuje się wieloma zaletami. Wśród tych najważniejszych należy wymienić:

  • wysoka precyzja wykonywanych elementów (która jest niemal niemożliwa przy obróbce ręcznej)
  • dokładność kształtowo – wymiarowa (co wynika z pełnej automatyzacji obróbki)
  • minimalne ryzyko błędu
  • efektywność
  • powtarzalność i identyczność wykonywanych elementów
  • niewielkie marnotrawstwo materiału
  • krótszy czas pracy
  • brak konieczność obróbki wykańczającej

Wszystkie wymienione wyżej zalety obróbki CNC sprawiają, iż jest to metoda bardzo efektywna, a tym samym – obniżająca koszty produkcji.

Obróbka CNC to nowoczesna, efektywna i bardzo wygodna metoda, która jest wykorzystywana w coraz większej ilości firm produkcyjnych. Jedną z nich jest RLCNC, której pełna oferta dostępna jest na stronie internetowej.

Redakcja