Zachęcajmy dzieci do czytania

Zachęcajmy dzieci do czytania

Telewizor i Internet zdominowały nasze życie. Również dzieci coraz więcej czasu spędzają na grach i oglądaniu bajek. Tymczasem odpowiednio dobrane lektury korzystnie wpływają na rozwój najmłodszych. Dlaczego warto zadbać o to, aby dzieci czytały? Jakie książki można im podsunąć?

Korzyści płynące z czytania

Lektury przynoszą naszym dzieciom mnóstwo korzyści. Przede wszystkim kształtują wyobraźnię. Książki nie podają bohaterów na tacy, tak jak to robią gry i bajki. Dziecko musi wysilić umysł, aby wyobrazić sobie jak wyglądają bohaterowie, ich domy czy otoczeniu, w którym dzieje się akcja opowieści. Książki są dużo bardziej wymagające niż programy telewizyjne. Wymagają większej koncentracji. Jeśli są czytane dzieciom przez rodziców, to doskonale wpływają na wzajemne relacje. Jest to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

Jakie lektury dla dzieci?

Wybór książek odpowiednich dla najmłodszych jest naprawdę spory. Na uwagę zasługuje między innymi Asiunia Joanna Papuzińska oraz Marcin Pałasz Sposób na Elfa.

Asiunia Joanna Papuzińska to wyjątkowo wzruszająca opowieść, która wydana została z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Z kolei Marcin Pałasz Sposób na Elfa to lektura znajdująca się w nowej podstawie programowej dla dzieci uczęszczających do klas I – III.

Dobrze wybrane lektury przyniosą szereg korzyści każdemu dziecku. W szerokiej ofercie księgarni każdy rodzic znajdzie dla swojego dziecka książkę, która idealnie wpisze się w jego zainteresowania i preferencje. Czytanie ma być przecież prawdziwą przyjemnością.

Redakcja