Opakowania do żywności – podstawowe rodzaje

Opakowania do żywności – podstawowe rodzaje

Opakowania ekologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem – i to bez względu na to czy są to opakowania używane w warunkach domowych czy też eko opakowania na wynos (na przykład stosowane przez restauracje, kawiarnie lub bary). Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż opakowania tego rodzaju są przyjazne środowisku, bezpieczne, tanie, wszechstronne i estetyczne. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich opakowań, a najpopularniejsze są dwa – z recyklingu i biodegradowalne.

Opakowania z recyklingu

Opakowania ekologiczne do żywności (i innych celów) z recyklingu są tworzone dzięki procesom odzyskiwania i ponownego wykorzystywania określonych odpadów. Takie opakowania mogą powstawać z papieru (wcześniej już użytego), plastiku, szkła, bambusa, mąki kukurydzianej, trzciny cukrowej czy odpadów rolniczych.

W tym przypadku podstawą jest odpowiednia selekcja materiałów (które można wykorzystać ponownie – i to kilkukrotnie) oraz jak najmniejszy wkład energetyczny. Zaletą takich materiałów jest możliwość wielokrotnego wykorzystywania, a tym samym ograniczenie eksploatacji nieodnawialnych zasobów ziemi.

Opakowania z surowców organicznych

Ekologiczne opakowania na wynosi i do użytku domowego mogą też być produkowane z surowców organicznych – na przykład celulozy, roślin strączkowych, bambusa, liści palmowych, słomy czy bananów. Ich wielką zaletą jest to, iż są biodegradowalne.

W praktyce oznacza to, iż kiedy trafiają do środowiska, to przekształcają się w kompost, biomasę i składniki odżywcze (bez szkodliwych czy toksycznych substancji). Opakowania ekologiczne to świetna alternatywa dla tych tradycyjnych. A wielość zalet sprawia, iż korzysta z nich coraz więcej osób, które mogą wybierać spośród kilku rodzajów takich opakowań. Warto w ten sposób wspierać naszą planetę.

Redakcja