Obowiązkowy element stylizacji okna

Obowiązkowy element stylizacji okna

Zarówno firany, jak i zasłony to dla wielu osób obowiązkowy element stylizacji okna. Pełnią one jednak nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną, zapewniając nam prywatność i dyskrecję. Z jakich materiałów mogą być wykonane firany? Jakie tkaniny sprawdzają się, gdy uszyć chcemy zasłony?

Tkanina odpowiednia na firanę

Firany szyje się na ogół z delikatnych, cienkich tkanin. Bardzo popularne są firanki z gipiury, które prezentują się naprawdę dobrze. Producenci chętnie sięgają również po woal, który jest tkaniną niezwykle delikatna i cienką. Jest to materiał lejący się, który układa się naprawdę miękko. Z uwagi na to, że woal jest nieco mniej przezroczysty, poleca się go wszystkim, którzy chcą zapewnić sobie prywatność na większym poziomie.

Dostępne są obecnie również firany z tiulu, który przepuszcza naprawdę dużo światła. Dostępne są firany z tiuli bawełnianego, a także jedwabnego. Te drugie kosztują nieco więcej. Warto pamiętać, że tiulowe firany mogą być zarówno gładkie, jak i haftowane. Ci, którzy lubią firany wyjątkowo zdobne mogą postawić na te, które ozdobiono gipiurą.

Z jakich materiałów szyje się zasłony?

Zasłony szyje się z tkanin zdecydowanie grubszych niż te wykorzystywane podczas szycia firan. Zadaniem zasłon jest zapewnienie solidniejszej ochrony przed spojrzeniami sąsiadów. Grube, mięsiste zasłony ocieplają wnętrze. Ci, którzy chcą je elegancko upiąć mogą sięgnąć po chwosty do zasłon, których wybór jest obecnie naprawdę duży.

Zarówno firany, jak i zasłony są w polskich domach standardem. Nie tylko dekorują okno, ale chronią również przed spojrzeniami sąsiadów, zapewniając prywatność i dyskrecję.

Redakcja