Książki dla dzieci, czyli dlaczego warto czytać

Książki dla dzieci, czyli dlaczego warto czytać

Coraz więcej mówi się o tym, że czytelnictwo w Polsce zanika. Zamiast czytać książki wolimy oglądać telewizję bądź korzystać z Internetu. Tymczasem czytanie ma szereg korzyści. Wyraźnie dostrzegalne są one zwłaszcza u czytających dzieci. Lektury, które dzisiaj polecić można najmłodszym są bardzo różne. Wśród tych godnych uwagi znajduje się między innymi Asiunia Joanna Papuzińska.

Dlaczego dzieci powinny czytać?

Czytanie to przede wszystkim rozwijanie wyobraźni. W książkach nie mamy wszystkiego podanego na tacy tak, jak ma to miejsce w telewizji. Dzieci czytając, wyobrażają sobie bohaterów, ich otoczenie. Sprzyja to rozwojowi poznawczemu. Lektury poszerzają również posiadane słownictwo.

Dzieci, które regularnie czytają mówią płynniej, a ich wypowiedzi są dużo bardziej bogate. Zachęcając dzieci od najmłodszych lat do czytania, pokazujemy im również, że wolny czas można spędzać nie tylko przed ekranem komputera czy telewizora. Warto dodać, że dzieciom można czytać. Jest to doskonała okazja do budowania bliskości.

Historia małej Asiuni

Jeśli chodzi o lektury, to Asiunia Joanna Papuzińska jest pozycją idealną dla najmłodszych. Co ciekawe, jej wydanie to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść o małej Asi, która próbuje zrozumieć jak najwięcej z otaczającego ją świata.

Lektury dla dzieci są bardzo różne. Wspomniana Asiunia Joanna Papuzińska to nie wszystko, co można podsunąć najmłodszym. Na uwagę zasługuje również Marcin Pałasz Sposób na Elfa. Okazuje się, że Marcin Pałasz Sposób na Elfa to również bardzo wartościowa książka.

Redakcja