Jak zadbać o wystrój okien?

Jak zadbać o wystrój okien?

Firany i zasłony to dla wielu z nas obowiązkowy element aranżacji każdego okna. Chętnie sięgamy po firany z gipiury, a także chwosty do zasłon. Zanim jednak zdecydujemy się kupić firany warto wiedzieć czym charakteryzują się te wykonane z różnych rodzajów tkanin.

Firana z markizety lub żakardu

Markizeta jest tkaniną, która swoim wyglądem przypomina nieco siatkę. W zależności od tego, jak gęsty będzie splot oczka mogą być mniejsze bądź większe. Za największy atut firan wykonanych z markizety uważa się to, że nie wymagają one prasowania. Takie firany można wieszać zaraz po praniu – nawet wówczas, gdy są jeszcze mokre. Są one doskonałym wyborem, jeśli szukamy firan do wnętrza urządzonego w stylu klasycznym.

Firany żakardowe są niezwykle popularne. Bogate wzornictwo sprawia, że bez trudu można znaleźć te odpowiednie dla siebie. Żakard dobrze przepuszcza światło, a jednocześnie zapewnia solidną ochronę przed spojrzeniami sąsiadów. Upranie żakardowych firanek jest banalnie proste – wystarczy wrzucić je do pralki, pamiętając, aby ustawić niską temperaturę i lekkie odwirowanie. Plusem jest to, że nie wymagają one prasowania.

Firana z organzy

Organza jest tkaniną uważaną za jedną z bardziej efektownych. Jest przejrzysta, a jednocześnie błyszcząca. Zapewnia duży dopływ światła, co ma szczególne znaczenie, jeśli firany mają znaleźć się w ciemnym pomieszczeniu. Lepiej nie sięgać po nie, jeśli mieszkamy na parterze. Firany z organzy to szereg wzorów i kolorów. Tym samym nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem tych odpowiednich do własnego salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Firany i zasłony są bardzo różne. Dzięki temu każdy kupi takie, które idealnie wpisują się w indywidualny gust.

Redakcja