Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem?

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem?

Fotowoltaika to obecnie bardzo popularna i bezpieczna inwestycja, dzięki której możemy zyskać oszczędność na prądzie, warto jednak zainteresować się właściwym zabezpieczeniem instalacji fotowoltaicznej na przykład przed pożarem i innymi niebezpieczeństwami.

Mimo że ryzyko wystąpienia pożaru w tej sytuacji jest bardzo znikome, należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych, o prawidłowym montażu paneli słonecznych, a także ich regularnym przeglądzie. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy panele słoneczne, najważniejsze jest ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Co to jest wyłącznik przeciwpożarowy?

Przy instalacji każdy panel fotowoltaiczny jest połączony ze źródłem zasilania. Decydując się na wyłącznik przeciwpożarowy, nie zapobiegamy bezpośrednio powstaniu pożaru, jednak za jego pomocą odcinamy od źródła zasilania wszystkie urządzenia elektryczne, dzięki czemu niepodsycany ognia. Dlatego, nawet jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek zagrożenia pożarowego, panele fotowoltaiczne z odpowiednim wyłącznikiem przeciwpożarowym zostaną odcięte od innych instalacji elektrycznych.

Zgłoś instalację fotowoltaiczną do straży pożarnej

Każdy kto posiada instalację fotowoltaiczną, w tym również sprawne ogniwa fotowoltaiczne, powinien swoją instalację zgłosić do straży pożarnej. Zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz zgłoszenie każdej instalacji do straży pożarnej to nowy przepis ustawowy, dzięki któremu nasza instalacja jest jeszcze bezpieczniejsza. Jeżeli chcemy, ażeby nasza instalacja fotowoltaiczna działa bez zarzutu, koniecznie zgłośmy ją do straży pożarnej, dzięki czemu będziemy mieli pewność odpowiedniego zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej przed pożarem.

Redakcja