Co kupić do czytania dla dzieci?

Co kupić do czytania dla dzieci?

Wbrew pozorom, lektury to wcale nie jest prosty temat, nawet jeśli przebieramy pomiędzy pozycjami uznanymi, a nierzadko też zalecanymi przez ministerstwo oświaty. Ważne jest to, że chcemy naszym dzieciom zaoferować coś wartościowego, ale co to konkretnie może być? Jakiej tematyki szukać? Jakie lektury będą najlepsze?

Ważne kwestie na co dzień

Jednym z najlepszych wyborów jest zawsze cos, co pozwoli nam zapoznawać dzieci z bardzo teoretycznie prostymi kwestiami, takimi jak chociażby posiadanie psa i opiekowanie się nim. Nie każde dziecko ma w domu zwierzęta, więc Marcin Pałasz Sposób na Elfa to pozycja, którą można spokojnie potraktować jako obowiązkową.

Opisuje ona zwykłą rodzinę, w której nagle pojawił się pies. Bohater książki początkowo nie wie, czego się po psie spodziewać i właściwie co z takim psem się w domu robi. Ale tytułowy Elf szybko się z nim zaprzyjaźnia.

Trudniejsze tematy też warto poruszać

Pies to coś przyziemnego i codziennego, ale inne przyziemne tematy wcale nie muszą być codzienne. Na szczęście. Asiunia Joanna Papuzińska to pozycja, która porusza taki niecodzienny temat. Jest nim wojna, która wybucha nie wiadomo kiedy i nie wiadomo dlaczego. Widziana jest z perspektywy małej Asiuni, która nagle odnajduje się w innym domu i w zupełnie innym otoczeniu z zupełnie innymi ludźmi.

Stara się sobie poradzić w sytuacji, która na pewno nie jest normalna. Ta literatura nie romantyzuje w żaden sposób wojny i nie przedstawia jej jako przygodę, co jest częstym grzechem autorów.

Redakcja